ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin hava savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilecek olan F-16 satışını onayladı. Resmi tebligatı Kongre'ye gönderen Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 modernizasyon kitinin satılmasını onaylayan kararı resmen duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'ye F-16 satışına onay

Yaklaşık 23 milyar dolar değerindeki bu satışın, Türkiye'nin hava savunma sistemini güçlendireceği ve NATO ittifakının güvenliği açısından önemli bir adım olduğu belirtildi. Bu kapsamda Türkiye'ye, sadece yeni F-16 savaş uçakları değil, aynı zamanda mevcut 79 adet F-16'nın modernizasyon kitleri ile ilgili ekipmanların da temin edileceği ifade edildi.

HAVELSAN'ın geliştirdiği yerli yapay zeka platformu "MAIN" tanıtıldı HAVELSAN'ın geliştirdiği yerli yapay zeka platformu "MAIN" tanıtıldı

Kongre Süreci ve Onaylar

ABD Kongresi, Türkiye'ye yönelik bu satışı değerlendirmek üzere 15 günlük yasal süreye sahip. Bu süre zarfında herhangi bir itiraz gelmezse, satış işlemi resmiyet kazanacak. NATO üyesi ülkeler için belirlenen 15 günlük süre, ABD'nin dış ilişkilerindeki güvenlik politikalarını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Senato ve Temsilciler Meclisi Onayları

Yabancı ülkelere silah satışlarında denetim görevi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, Türkiye'ye F-16 satışına onay vereceklerini açıklarken; Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul da Türkiye'nin NATO üyeliği konusundaki memnuniyetini dile getirdi ve F-16 satışına olumlu bir bakış sergilediklerini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi