Biden, dün Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç tavanını yükseltmek için görüştü. Biden, iki tarafın da ülkenin temerrüde düşmesini önlemek konusunda hemfikir olduğunu ve müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı göz açtırmıyor Ticaret Bakanlığı göz açtırmıyor

Borç Tavanı Nedir?

Borç tavanı, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor. Hükümetin, Kongre’nin onayladığı harcamalara devam edebilmesi için borçlanması gerekiyor.

Mevcut borç limiti yaklaşık 31,4 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetin 1 Haziran’a kadar faturaları zamanında ödeyemez hale gelebileceğini söyledi.

Anlaşma Olmazsa Ne Olur?

Borç tavanının yükseltilmemesi halinde ABD hükümeti temerrüde düşebilir. Bu da ekonomik kaos ve anayasal krize yol açabilir.

Temerrüt durumunda ABD hükümeti, federal çalışanlara, gazilere veya sosyal güvenlik alanlara yapılan ödemeler gibi pek çok ödemeyi durdurabilir veya erteleyebilir.

Ayrıca ABD’nin kredi notu düşebilir ve borçlanma maliyetleri artabilir. Bu da küresel piyasalarda dalgalanmaya ve durgunluğa neden olabilir.

Taraflar Arasındaki Farklılıklar Neler?

Başkan Biden ve Senato’da çoğunluğu elinde tutan Demokratlar, borç limiti mevzuatı üzerinde Cumhuriyetçiler ile müzakere etmeyeceklerini söyleyerek borç limitinin önkoşulsuz artırılmasını istiyor.

Cumhuriyetçiler ise, Kevin McCarthy liderliğinde devlet kurumlarında bazı kesintilerin yapılması şartı ile 1,5 trilyon dolarlık borç limiti artırımını yasa önerisi olarak Meclis’ten geçirmişti.