Saçınızı doğru şekilde yıkama kılavuzu

Saçınızı sağlıklı ve parlak tutmak doğru saç yıkamadan, doğru saç bakımına kadar bir çok adıma dikkat etmek gerekir.

Saçınızı doğru şekilde yıkama kılavuzu

Uzmanlar bize saçımızı nasıl şampuanlayacağımızdan, yıkamadan sonra nasıl saç kremi uygulanacağımıza kadar, sağlıklı bir saç elde etmek için neleri doğru şekilde yapmanız gerektiğini söyler. Bizde bu uyarıları maddeler halinde makalemize taşıdık.
Saçınızı sağlıklı ve parlak tutmak için şampuanlamadan bakıma bir çok adımı doğru olarak yapmanız gerekir.

Saçınızın doğal parlaklığını yitirdiğini ve zayıfladığını hissediyor musunuz? Sebep olarak gösterebileceğiniz hava kirliliği, kireçli sular, ürünlerdeki kimyasallar gibi birçok faktör olmasına rağmen bazen yanlış yaptığımız çok temel şeylerdir.
Her şeyden çok, önce saç tipinizi anlamak önemlidir. Gerekirse bir uzmana danışmalı nasıl bir deri tipine sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz. Karma bir kafa deriniz, yağlı bir kafa deriniz ya da kuruluğa yatkın olan bir deriniz olup olmadığını öğrenin; ve buna göre doğru saç ürünlerini seçin.

Saçınızı günlük olarak yıkamamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Uzmanlar, saçları en fazla haftada üç kez yıkamanızı tavsiye eder. Saçınızın sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için haftada en az iki kez yağlanmasına ihtiyaç vardır. Günlük yıkama bu düzeni bozacaktır.
Yani saçını doğru şekilde yıkadın mı? Eğer yüzünüzde ipucu olmayan bir ifadeniz varsa, işte doğru şekilde nasıl yapacağınızla ilgili adım adım kılavuz:

1. Saçınızı hazırlayın

Saçınızı yıkamaya hazırlamak için, önceden iki-üç saat önceden yağlayın. İyi bir yağ masajı gözenekleri açar ve yağ, besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Saçlarınızı kökten uca kadar yağlayın ve çok sert masaj yapmayın. Hindistancevizi, hardal veya zeytinyağı ve hatta şampuanlama öncesi rutininiz için bir kombinasyon kullanabilirsiniz.

2. Nazikçe durulayın

Saçınızı ılık suyla durulayarak başlayın. Bu, saç ve saç derisinden fazla yağ çıkmasını ve saç derisindeki kuru cildi yıkar. Ayrıca saçları yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Durulama yaparken, hemen saçları ovalamaya başlamayın, ovalamak için saçınızın tamamen ıslanmasını bekleyin.

3. Doğru şampuanı seçin

Saçınızın doğal parlaklığının ve nemli kalmasını istiyorsanız, doğru şampuanı seçmek önemlidir. Kuru ve yıpranmış saçlar için sülfat ve paraben içermeyen şampuanı tercih etmek en iyisidir. Oysa ince saçlar için, hacim veren bir şampuan seçilmelidir. Her durumda sentetik malzemelerle üretilmiş şampuandan kaçının. Böylece saçınız zarar görmez.

Elinize az miktarda şampuan alın ve köpürtün. Kafa derisinden başlayın ve yavaşça gövdeye doğru saç ucuna doğru ilerleyin. Şaçınızı ılık suyla yıkayın, çok sıcak su saçınız için çok kötüdür.

4. Saç kremini uygulayın

Saç kremi, şampuanı tamamen duruladıktan sonra uygulanır. Nemi korumaya ve saç kütiküllerini bağlamaya yardımcı olur. Saç uzunluğu boyunca eşit bir şekilde uygulayın (ancak saç derisine değil). Bir dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

Saçınız için ekstra bakım

* Haftada bir kez bakım maskesi uygulayın. Bir saç maskesi daha derin nemlendirme ve onarım yapabilir, böylece saçlarınız gür ve parlaklık kazanır.

* Saçınızı doğal kurumaya bırakın, en iyi yol bir havlu alıp başınızın etrafına sarmak ve fazladan suyu havlu ile kurutmaktır.

* Kepekleri görmezden gelmeyin. Kepek varsa kepek önleyici bir şampuan kullanın ve kepek devam ediyorsa normal şampuanınızı kepek önleyici şampuan ile değiştirin.

* Şampuan markaları arasında çok sık geçiş yapmayın. Farklı markaların kullanılması size farklı sonuçlar gösterebilir ancak saçınıza zarar verebilir.

YORUM EKLE

banner92