Bulgaristan Türklerinin simge ismi Embiya Çavuş'un adı İzmir'deki parkta yaşayacak Bulgaristan Türklerinin simge ismi Embiya Çavuş'un adı İzmir'deki parkta yaşayacak

Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-ÖZEL HABER İzmir Karşıyaka'da 351 kişilik mevcut öğrencisi bulunan 5 katlı Nuriye Işıkdoğdu Anaokulu'nun (eski adıyla Karşıyaka Anaokulu) Pamukkale Üniversitesi'nin yaptığı test ve incelemeler sonucunda binanın bulunduğu alanda 'zemin sıvılaşmasının çok fazla olduğu ve bina beton dayanımlarının çok yetersiz' olduğu tespit edilmişti. Çalışmayan anneler çareyi çocuklarını okula göndermemekte bulurken, çalışan ve çocuğunu bırakacak kimsesi olmayan aileler ise çocuklarını 'yıkım kararı beklenen ve hayati risk bulunduran' okula göndermek zorunda kalmıştı. 13-15 kişilik sınıf mevcudu velilerin göndermemesiyle 3-5 kişiye düşmüş, okuldaki eğitim neredeyse durmuştu. Okulun velileri gazetemize açıklamalar yaparak, çocuklarının biran önce sağlam bir okula taşınması gerektiğini söylemişti.

CHP'Lİ VEKİL MECLİSE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyu meclise taşıdı. İzmir'deki okulların depreme dayanıklılıklarıyla ilgili bir açıklama yapılması gerektiğini ifade eden Sertel, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e şu soruları sordu: “İzmir Karşıyaka Nuriye Işıkdoğdu Anaokulu'nun depreme dayanıksız olduğu anlaşılmasına rağmen eğitime, öğretime devam edilmesinin sebebi nedir? Depremin yıkıcı etkilerini acı bir şekilde yaşadığımız bu günlerde çocukları riske atmanın gerekçesi nedir? İzmir Karşıyaka Nuriye Işıkdoğdu Anaokulu'ndaki öğrencileri başka bir okula taşımayı planlıyor musunuz? İzmir'de bugüne kadar kaç ilk, orta ve lise dahil kaç okula deprem testi yapılmıştır? Bu testlere istinaden kaç okula sağlam, kaç okula 'çürük' raporu verilmiştir? Yapılan bu denetimler neticesinde depreme dayanıksız olan kaç okul taşınmış veya taşınacaktır? Depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okullarda ne gibi çalışmalar yapılacaktır? Bu okullar güçlendirilecek mi yoksa yıkılıp yeniden mi yapılacaktır?”

TAŞINMA BAŞLADI

Yaptığımız haber sonrası, Karşıyaka Nuriye Işıkdoğdu Anaokulu'nda bulunan öğrenciler ölümle buruna buruna gördükleri eğitimden kurtuldu. Sınıfların, Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu'na tahliye edilmesi kararı alındı. Hafta sonu, sınıflardaki eşyalar siyah poşetlere konularak, taşıma işlemi başlatıldı. Öncesinde 13-15 mevcudu bulunan sınıflar, 8'li gruplara ayrılarak, Cumhuriyet İlkokulu'nda bulunan 3-4-5 yaş grubu sınıflara verildi. En geç önümüzdeki hafta içi, öğrencilerin 20-25 kişilik sınıflarda eğitimine devam etmesi bekleniyor. Sınıfların çok kalabalık olacağını düşünen bazı veliler ise çocuklarının kaydını alarak, seneye farklı bir okula kayıt yaptıracaklarını dile getirdi.