İzmir’de ulaşımın 2 kadın mimarı

Devrim niteliğindeki yeni kart uygulamasının detayları, ilk kez 9 Eylül Web TV'de. İzmirliler, yeni kart sayesinde hem toplu taşıma hizmetinden yararlanacak hem de kredi kartı gibi alışverişlerini yapabilecek.

'Güzel İzmir’in Akıllı Kartı' sloganıyla kentin toplu taşıma sistemini kolaylaştıran ve dijital İzmirim Kartı vatandaşlarla tanıştıran İzmir Teknoloji ve İnovasyon Şirketi (İZTEK), İzmir ulaşımında bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. 9 Eylül Web TV'de yayınlanan Gündem Kahvesi programında gazeteci Gökçe Adar Çubukçıoğlu’nun konuğu olan İzmir ulaşımının mimarları, İZTEK Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu ve İZTEK Genel Müdürü Nihal Ağca, kent ulaşımında devrim gibi bir uygulamayı hayata geçirdiklerini açıkladı. 

‘HEPSİ TEK KARTTA'

İZTEK Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, “4-5 kart ile yapabildiğimiz her şeyi tek bir kart ile yapacağız. Yani tek bir kart ile hem ulaşımımızı sağlayacak hem de gıda, giyim gibi alışverişimizi yapabileceğiz. Bu kart ile anlaşmalı marketten, anlaşmalı şirketlerden alışveriş yapıldığı zaman ekstra puan da kazanılacak. O puanlar da ulaşımda kullanılabilecek. Kısacası, ulaşım kartları başka bir boyuta geçecek. Kartın tasarımı onaylandı. Ancak, kredi kartı gibi de kullanılacağı için bazı prosedür süreçleri var. Onları bekliyoruz. Yeni kartımız, haftalar hatta günler sonra İzmirliyle buluşacak” dedi. 

‘İNDİRİMLİ OLACAK’

İZTEK Genel Müdürü Nihal Ağca, şunları söyledi: “Artık, İzmirim Kartımızı farklı bir boyuta taşıyoruz. İzmirim Kartımızı Visa formatında ön ödemeli bir kredi kartına çeviriyoruz. Vatandaşlara, Visa logolu bir kart tanımlayacağız. Bu kartla, bir çeşit dijital bankacılık sistemi kurulacak. Dijital cüzdan olacak. Visa kartla yapılan her şey o kart ile yapılacak. Anlaşmalı işyerleri olacak. Örneğin bir market zincirden yapılacak alışveriş, bu kartı kullanan vatandaşlara indirimli olacak.”

'UNUTTUM DERDİNE SON'

İZTEK'in daha önce hayata geçirdiği 'toplu taşımada Mastercard ve Visa kart uygulamasının özellikle turistlere çok kolaylık sağladığını dile getiren Ağca, “İzmirimizde bütün otobüslerde, vapurlarda, arabalı vapurlarda ve metrolarda kredi kartını yani hem Mastercard hem de Visa kartı kullanır hale getirdik. Artık bir vatandaşımız, bir emeklimiz maaşını çektiği kartıyla ya da cebindeki herhangi bir banka kartını çıkarıp İzmirim Kart ile aynı ücretle ulaşımını sağlayabiliyor. Bu uygulama çok ciddi bir kolaylık sağladı. Dışarıdan gelen turistlerimiz, misafirlerimiz için ulaşım kartı çok büyük sıkıntı yaratıyordu. Şimdi hiçbir endişeye kapılmadan ceplerindeki kartlar ile İzmir ulaşımına dahil oldular. İzmirli vatandaşlar da, bu değişikliği çok sevdi. Kartımı unuttum derdi son buldu” dedi. 

‘HER ŞEY ARTIK DİJİTALDE’

İZTEK Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu da, geçtiğimiz aylarda hayata geçirdikleri 'Dijital İzmirim Kart' uygulamasının çıkış fikrini anlatarak, uygulamanın kullanılma sayısının her geçen gün arttığından bahsetti. Mutlu, “Tüm kadınlar bilir, çanta değişimi yapıldığı zaman illaki diğer çantada bir kart, bir eşya unutuluyor. Ancak, telefonumuz hep bizimle, hep cebimizde ve her şey artık dijitalde. Neden kartımız da dijital olmasın ki dedik ve ulaşımımızı cebimize taşıdık. İzmirim Kart mobil aplikasyonunu indiriyorsunuz. Ücretsiz dijital bir kart tanımlanıyor, bu dijital kart tanımlandıktan sonra onun içerisine bakiye yüklüyorsunuz ve QR kodu turnikelerde okutarak binişleri gerçekleştiriyorsunuz” bilgisini verdi. 

Tüm kartlar, tek kart olacak 

İZTEK Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, yeni aplikasyon indirildiğinde bakiyeleri kontrol etmek dışında, seyahat planlamalarının da yapılacağını vurgulayarak “Uygulama size, gideceğiniz yeri en ekonomik ve kısa bir şekilde götürebilecek taşıma araçlarını sunuyor” diye konuştu. Mutlu, yakın zaman içerisinde tüm kartların dijital halde olacağını ifade ederek, “Şu an öğretmen ve öğrenci kartlar dijital kart oluşturulabiliyor. Ama Kasım ayının sonuna kadar 60-65 yaş, personel kart,engelli kartı gibi tüm İzmirim Kart dijital formatta olacak” dedi.

‘Alışveriş yapan ücretsiz ulaşım kazanacak’

“Karta, belirli bir ulaşım puanı yüklenecek ve örneğin '100 TL'lik bir alışveriş yaptıysan, bir binişin ücretsiz olacak' gibi çeşitli kampanya ve indirimler de olacak. Maaş kartlarıyla yapabilecek EFT havale gibi para transfer işlemleri de bu karttan yapılabilecek” bilgisini veren Genel Müdür Ağca, yeni bir dönüşüm için hazır olduklarının altını çizdi.

İşte o kart: 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2022, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100