Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Sivas'ta göllere balık bırakıldı. Toplamda 860 bin yavru sazan balığı; Hafik, İmranlı, Kangal, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde bulunan 20 göl ve gölete bırakıldı. 

Watsons Gençlik Festivali 2023: Ücretsiz mi? Nerede Yapılıyor? Watsons Gençlik Festivali 2023: Ücretsiz mi? Nerede Yapılıyor?

Balıklandırma çalışmalarına katılan İl Tarım ve Orman Müdürü İl Müdürü Seyit Yıldız, "Balık stoklarının artırılması suretiyle su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen sazan balığı kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmektedir. Balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz" dedi.

Kaynak: DHA