Sosyal medyada yayılan görüntülere göre üç İsrail askeri, dün abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki BM okulunun çatısına çıkarak taşıdıkları İsrail bayrağını astı. Videoda ayrıca binanın dışında harabeye dönen çevrede çok sayıda İsrail askeri aracı ve tankının konuşlu olduğu görüldü.

Gazze'deki hükümet: Şifa Hastanesi'nde su ve yiyecek yok

Hükümete bağlı medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada Şifa Hastanesi'ndeki duruma ilişkin bilgi verdi. Şifa Hastanesi'nde su, yiyecek veya çocuklar için sütün bulunmadığı aktarılan açıklamada "650 hasta ve yerinden edilmiş yaklaşık 7000 kişinin barındığı Şifa Hastanesi'nde su veya yiyecek yok" ifadesi kullandı.

"Şifa Hastanesi'ndeki durum çok tehlikeli"

İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi'ndeki tüm araçları kullanılmaz hale getirdiği, sağlık personeli ile hastaların çıkışını engellediği kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şifa Hastanesi'ndeki sağlık personeli, hastalar ve yerinden edilmiş insanlar, su ve yiyecek gibi yaşamın temel gereksinimlerinden herhangi birinin bulunmaması nedeniyle ölümle mücadele ediyor. Şifa Hastanesi'ndeki durum çok tehlikeli. Hastanedekilerin kurtarılması için acil müdahale çağrısında bulunuyoruz."

Elektrik kesintisi ve kuvöz bulunmaması nedeniyle Şifa Hastanesi'ndeki çok sayıda prematüre bebeğin kaybedilebileceği uyarısında bulunuldu.

Naaşlar, bilinmeyen bir yere nakledildi

İsrail'in Şifa Hastanesi'ni askeri kışlaya çevirdiği belirtilen açıklamada İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'nde kazı ve denetlemelerde bulunduğu, ölenlerin naaşlarının bilinmeyen bir yere nakledildiği ifade edildi. Açıklamada Şifa Hastanesi'nin İsrail ordusundan kurtarılması, askerlerin ve tankların uzaklaştırılması için uluslararası baskı çağrısında bulunuldu.

İsrail'in Şifa Hastanesi'nde silah bulunduğu hikayesinin yalan olduğu ve kimsenin buna inanmadığı belirtilen açıklamada Şifa ve Gazze'deki diğer hastanelerin insani yardım kurumları olduğu; askeri operasyonların oyun sahnesi olarak kullanılmasına izin verilmeyeceği vurgulandı.

Gazze'deki parlamento binası yıkıldı

Türk F-16'larından Romanya'da selamlama uçuşu Türk F-16'larından Romanya'da selamlama uçuşu

İsrail medyasının paylaştığı görüntülere göre İsrail ordusu, dün Gazze'deki parlamento binasını patlatarak yıktı. Videoda parlamento binasının büyük bir patlamayla yıkıldığı, havaya yoğun toz bulutlarının yükseldiği görülüyor.

Hizbullah, İsrail'e ait iki askeri noktaya saldırı düzenledi

Hizbullah, İsrail ordusuna karşı düzenlediği saldırılara ilişkin dün yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada İsrail ordusunun Ruveysat el-Alem ve Ramim askeri noktalarına uygun silahlarla saldırı düzenlendiği, hedeflerin tam isabetle vurulduğu ifade edildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan açıklamada Lübnan topraklarından İsrail tarafına bir dizi roket atıldığı ve saldırıda yaralanan olmadığı belirtildi.

İsrail, Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evi patlayıcılarla yıktı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail polisi, dün Doğu Kudüs'ün Ras el-Amud Mahallesi'ne baskın düzenledi. Ocak ayında İsrail güçlerince öldürülen Filistinli Hayri Alkam'ın ailesine ait evi kuşatan polis, çevredeki diğer evlerle birlikte "Alkam" ailesinin evini de boşalttı. İsrail polisi, daha sonra yerleştirdiği patlayıcılarla bu evi havaya uçurdu.

DSÖ'den Şifa Hastanesi açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında "İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne yaptığı baskın kabul edilemez. Hastaneler savaş alanı değildir" diye konuştu. Ghebreyesus, Gazze'deki 36 hastaneden 26'sının hasar, saldırı ya da yakıt yokluğu nedeniyle hizmet veremediğini söyledi.

"İsrail, Şifa Hastanesi'ndeki hasta ve çocukları zorla çıkardı"

Gazze Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakut, dün Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta yer alan Nasır Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Zakut, "İsrail ordusu; çocukları, hastaları, refakatçilerini ve bazı sağlık personelini Şifa Hastanesi'nden zorla çıkardı. Hastalar, hastaneden yürüyerek ayrılmak zorunda kaldı" dedi.

Netanyahu, Şifa Hastanesi'ne yapılan baskınla övündü

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden dün yayımlanan görüntülerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de ulaşamayacakları yer olmadığını öne sürerek şunları söyledi:

"Gazze'yi istila edemeyeceğimizi söylediklerini hatırlıyor musunuz? İstila ettik. Gazze şehrinin kenar mahallelerine ulaşamayacağımızı söylediler, ulaştık. Şifa Hastanesi'ne giremeyeceğimizi söylediler, içeri girdik."

Gazze'deki hükümetten saldırıların durdurulması çağrısı

Gazze'deki hükümetin medya ofisinden dün yapılan yazılı açıklamada İsrail ordu güçlerinin Şifa Hastanesi'nde savaş suçu işlediği belirtildi. Tüm dünya ülkelerine İsrail'in saldırılarını durdurmak için müdahale çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail, savaş suçu, ahlaka ve insanlığa karşı suç olarak sınıflandırılan bu uygulamaları Şifa Hastanesi'ne yönelik bir kışkırtma ve kamuoyunu yanıltma kampanyasının ardından gerçekleştirdi."

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya göre ise İsrail askerleri, hastanedeki oksijen ünitesini çalıştıran ve jeneratör sistemine bakan yedeği olmayan iki teknisyeni alıkoydu.

İsrail ordusu, Şifa Hastanesi'nin bahçesini buldozerlerle kazıyor

AA muhabirine konuşan Şifa Hastanesi'nden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, İsrail tanklarının hastane bahçesinden çekilmesinin ardından askeri buldozerlerin getirildiğini söyledi. Hastane bahçesindeki araçların çıkarıldığını belirten kaynak, İsrail ordusuna ait buldozerlerin hastanenin arka bahçesinde geniş çaplı kazı yaptığını bildirdi.

İsrail, esir takası teklifini reddetti

İsrail devlet televizyonu KAN’a gör İsrail, Hamas’ın elinde tuttuğu 50 İsrailli rehineye karşılık İsrail hapishanelerinde tutuklu kadın ve çocukların serbest bırakılması ile Gazze'de üç gün çatışmalara ara verilmesini içeren esir takası teklifini reddetti. İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberinde de adı açıklanmayan İsrailli yetkili, Hamas ile yürütülen görüşmelerdeki aracıların İsrail’in daha geniş çaplı bir esir takası istediğini bildiklerini ifade etti.

Gazze'deki yaralı 155 çocuk, BAE'ye tahliye edilecek

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'nın dün yayımladığı yazılı açıklamada sağlık sisteminin çöktüğü Gazze'den yaralı 155 çocuğun Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) tahliye edilebileceği belirtildi. Söz konusu çocukların yarın yerel saatle 08.00'de refakatçileriyle Refah Sınır Kapısı'na gelmeleri istendi.

Gazze sınırında iki İsrail askeri yaralandı

İsrail Ordu Radyosu'nun X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada dün Gazze sınırında İsrail ordusuna ait askeri aracın vurulduğu duyuruldu. Açıklamada Gazze sınırı yakınındaki İsrail topraklarında silahlı kişilerce İsrail ordusuna ait D9 tipi askeri buldozerin tanksavar füzesiyle hedef alınması sonucu biri ağır, biri hafif iki askerin yaralandığı belirtildi.

İsrail, Gazze'nin orta ve kuzey kesimlerini bombaladı

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre Gazze'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı'ndaki eve düzenlenen hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu. Kentin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi'nin çevresi ve Beyt Lahiye bölgesi savaş uçakları tarafından hedef alındı. Hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak kentin saldırı altındaki bölgeleri üzerine aydınlatma fişekleri atıldı.

Gazze'nin özellikle Rimal Mahallesi olmak üzere diğer bazı bölgelerine ise yoğun topçu atışları yapıldı. Saldırılar sebebiyle yollarda araçların hareketi engellenirken yaralıların kurtarılması amacıyla bölgelere ambulansların ulaşımı mümkün olmadı. Ayrıca İsrail savaş uçakları, evlerinden ayrılmak zorunda kalan çok sayıda Gazzelinin bulunduğu Orta Petrol İstasyonu adıyla bilinen bölgeyi de vurdu. Saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

Batı Kudüs'teki silahlı saldırıda beş kişi yaralandı

İsrail polisinden yapılan açıklamada Batı Kudüs'te tünel yolu olarak adlandırılan kontrol noktası yakınında silahlı saldırı düzenlendiği kaydedildi. Olay yerine çok sayıda polis sevk edildiği ve yaralıların olduğu ifade edildi. Açıklamada polisin silahlı saldırganı vurarak etkisiz hale getirdiği aktarıldı. İsrail acil servisi Kızıl Davut Yıldızı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise saldırıda biri ağır beş kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail'in düzenlediği saldırıda 50 Filistinli öldü

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail savaş uçakları, Sabra Mahallesi'ne yoğun saldırılar düzenledi. Savaş uçakları, saldırılarda mahalledeki camiyi de hedef aldı. İsrail'in saldırılarında yaklaşık 50 Filistinli yaşamını yitirirken onlarcası yaralandı.

İsrail savaş uçakları, Hizbullah'a ait hedefleri vurdu

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Hizbullah'a ait bir dizi askeri noktanın savaş uçaklarıyla bombalandığı ifade edildi.

Kaynak: AA