Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki aya göre %3.37, bir önceki yılın aralık ayına göre %22.72, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %75.45 olarak gerçekleşti. On iki aylık ortalamalara göre ise %62.51 oldu.

Buna göre; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Ocak ayı için %6.70, Şubat ayı için %4.53, Mart ayı için %3.16, Nisan ayı için %3.18 ve Mayıs için %3.37 enflasyon farkı hesaplandı.

Bu durumda, Mayıs ayı itibarıyla SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları için 5 aylık enflasyon farkı toplamı %22.72 olarak belirlendi.

TEMMUZ AYINDA EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NASIL OLACAK?

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç'ın 3 Haziran 2024 tarihli haberine göre; Merkez Bankası’nın nisan ayı anketine göre haziran ayı enflasyonu %2.54 olarak öngörülmüştü. Ancak, mayıs ayında yapılan ankette, haziran ayı enflasyonunun %2.56 olması tahmin edildi.

Eğer haziran ayında enflasyon, son anketteki beklenti doğrultusunda gerçekleşirse, bu yılın ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon %25.86 olacak.

Bu durumda, temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına %25.86 oranında zam yapılacak. Ancak, kesin zam oranı haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek.

MEMUR ZAMMI: KRİTİK ORAN AÇIKLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verileriyle birlikte, memur ve emeklilerinin zam oranını belirlemede etkili olan 5 aylık enflasyon farkını da açıkladı.

Ocak ayında memur maaşlarına %15 oranında toplu sözleşme zammı yapıldı. Temmuz ayında ise %10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Ocak ayındaki toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı, temmuz ayında maaşlara yansıtılacak.

Bayramın 1. günü 11 kişi trafik kazalarında öldü Bayramın 1. günü 11 kişi trafik kazalarında öldü

Beş aylık dönemdeki enflasyon farkı ve %10 toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve emekli memur aylıklarında %17.32 oranında artış olacak.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Kesin zam oranı, haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek. Mevcut verilere göre temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına %25-26 arasında, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise %20-21 arasında zam yapılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi