Yeni haftanın başından itibaren Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerini aşırı sıcak bir hava dalgası etkisi altına alacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in yaptığı açıklamalara göre, sıcaklıklar Pazartesi gününden itibaren 40-42 dereceye kadar yükselecek. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar, aşırı sıcakların yol açabileceği sağlık sorunlarına karşı dikkatli olması ve bol su içmesi gerekiyor. Prof. Dr. Orhan Şen, "11-16 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçının, bol su tüketin, açık renkli ve bol giysiler giyin, güneş gözlüğü ve şapka kullanın. Orman yangını riski yüksek olduğundan, araçlarda ve orman kenarlarında sigara içmeyin" uyarısında bulundu.

EGE BÖLGESİ EN FAZLA ETKİLENECEK

Sıcak hava dalgasından en fazla etkilenecek bölge Ege olacak. Manisa, Muğla ve Denizli'de sıcaklıkların 40 dereceye, Aydın'da ise 42 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. Akdeniz Bölgesi'nde de hava sıcak ve kuru olacak. Adana'da hava sıcaklığı 38, Kahramanmaraş'ta ise 40 derece civarında seyredecek.

DOĞU'DA SAĞANAK YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde ise sıcak hava etkisinin yanı sıra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar da görülecek. Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Sinop, Yozgat, Sivas, Kayseri'nin kuzey ilçeleri ve Doğu Anadolu'da Erzincan-Erzurum-Van-Hakkari hattında kuvvetli yağışlar bekleniyor.

GÜNEYDOĞU'DA SICAKLIKLAR YÜKSELİYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise sıcak havalar etkili olmaya devam edecek. Bölgede sıcaklıklar 37-40 derece arasında seyredecek.

4 kişinin öldüğü kazada 2 sürücü de evlilik hazırlığı yapıyormuş 4 kişinin öldüğü kazada 2 sürücü de evlilik hazırlığı yapıyormuş

VATANDAŞLARA UYARILAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarda, vatandaşların aşırı sıcaklardan korunmak için gerekli önlemleri alması, bol su içmesi, açık renkli ve bol giysiler giymesi, güneş gözlüğü ve şapka kullanması isteniyor. Ayrıca, orman yangını riskinin yüksek olması nedeniyle araçlarda ve orman kenarlarında sigara içilmemesi gerekiyor.

Editör: Utku Çelik