Üçyol Metro İstasyonu'nda yaşanan yürüyen merdiven kazası, hem yönetim, hem de vatandaş boyutunda ciddi rahatsızlıklara neden oldu. Tekrarı yaşanmasın diye İzmir Büyükşehir Belediyesi kapsamlı bir inceleme ve bakım çalışması başlattı. Sadece Metro değil, İZBAN'da da bu nedenle birçok yürüyen merdiven çalışmıyor. 

40 DERECEDE YÜRÜMEYEN MERDİVEN

Yaşanan kazanın ardından vatandaşlar çalışan merdivenlere bile binmekten korkarken, İzmir'de hava sıcaklıkları görülmemiş derecelere ulaşınca merdiven tırmanmak daha da zorlaştı. 

Sağanağın ardından hasar giderme çalışmaları sürüyor Sağanağın ardından hasar giderme çalışmaları sürüyor

Whatsapp Image 2024 07 11 At 11.48.47

Whatsapp Image 2024 07 11 At 11.48.47 (1)

BAKIMIN BİTMESİ BEKLENİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yürüyen merdivenlerde süren bakım çalışmasının ne zaman biteceğini soran dokuzeylul.com'a yetkiler tarafından yapılan açıklamaya göre çok sayıda yürüyen merdiven aynı kazanın tekrar yaşanmaması için bakımda ve her ne kadar net bir tarih verilmese de çalışmalar bittiğinde merdivenler tekrar yürüyecek. Böylelikle vatandaş 40'ı da aşan sıcaklık altında merdivene tırmanmaktan kurtulacak. Çoğu zaman asansörlerin de çalışmamasıyla özellikle engelli bireyler için büyük sorun oluşturan konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama şu şekilde;

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta Üçyol Metro İstasyonu’nda yaşanan yürüyen merdiven arızasının ardından kapsamlı bir inceleme çalışması başlattı. Söz konusu kazanın nedenlerine ilişkin yüklenici firma ve teknik donanımla ilgili araştırma ve soruşturma çalışmaları devam ederken, İzmir Metro A. Ş. bünyesindeki yürüyen merdivenlerde detaylı inceleme yapılıyor. Metro istasyonlarının üst geçitlerinde ve istasyon girişlerinde yer alan çok sayıda yürüyen merdiven, benzer bir kazanın yaşanmaması için kontrol amaçlı bakıma alındı. Kontrollü bir şekilde devam edecek bakım sürecinin tamamlanmasının ardından yürüyen merdivenler yeniden hizmete açılacak.

Whatsapp Image 2024 07 11 At 11.48.33

Muhabir: Zişan Akar