Batı Karadeniz, Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Batı Akdeniz Bölgesi'nin kıyı kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışlar, 33 il için "turuncu" ve "sarı" kategorisinde uyarıları beraberinde getirdi.

21 Şubat Güncel Hava Durumu! Bugün Yağış Var Mı? 21 Şubat Güncel Hava Durumu! Bugün Yağış Var Mı?

33 İl İçin Turuncu ve Sarı Kodlu Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son tahminlerine göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Şiddeti ve Türleri

Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun bazı bölgelerinde şiddetli yağışlar görülecek. Bu yağışların genellikle yağmur şeklinde olması beklenirken, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanaklar yaşanabilir. Ayrıca, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun yükseklerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

Sıcaklıklar 4 Derece Birden Düşecek

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor.

Rüzgar Tahmini

Rüzgarın genellikle güneyli yönden esmesi beklenirken, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli rüzgarlar da etkili olacak. Özellikle Marmara, Kuzey Ege, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli rüzgarlar bekleniyor (40 - 60 km/saat).

"Turuncu" ve "Sarı" Uyarılar Hangi İlleri Kapsıyor?

Ankara, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Siirt, Sinop, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce illeri için "sarı", Adana, Adıyaman, Diyarbakır ve Sakarya illeri için ise "turuncu" uyarılar yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi