Küresel ekonomik kriz, şirketleri birbiri ardına vuruyor. 30 yıldır sektörde olan büyük bir şirketin iflasıyla kötü haber geldi: Cam geri dönüşüm şirketi kapandı.

Küresel Kriz ve Şirketlerin Durumu

Küresel ekonomik kriz, dünya genelinde birçok şirketi derinden etkiliyor. Hem dünyada hem de Türkiye'de, uzun yıllardır faaliyette olan birçok şirket kriz nedeniyle zor günler yaşıyor.

Glass-international.com'un aktardığına göre, geri dönüşüm faaliyetleriyle tanınan ABD merkezli Strategic Materials (SMI) şirketi iflasını açıkladı.

Gazeteci Hayko Bağdat'a 10 yıl  hapis istemi Gazeteci Hayko Bağdat'a 10 yıl hapis istemi

Kriz ve Uluslararası Etkileri

2019'daki salgınla başlayan ekonomik kriz, Almanya, Rusya, İngiltere, Fransa, Türkiye, ABD, Meksika gibi birçok ülkede şirketlerin iflas etmesine neden oldu.

ABD'deki son iflas haberi ise cam geri dönüşüm devi Strategic Materials'dan geldi.

Şirketin Durumu ve Yapılanma Süreci

1994'ten bu yana geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren şirket, İflas Kanunu'nun 11. bölümüne göre başvuruda bulundu.

Yeniden yapılanma sürecinde, şirket faaliyetlerini sürdürmeyi hedefliyor. Şirketin Kanada ve Meksika'daki iştirakleri iflas sürecinin dışında tutulacak.

Finansal Destek ve Yeniden Yapılanma

Şirket, ticari faaliyetlerini devam ettirmek için 11. bölüm uyarınca başvuruda bulunmuş ve Mahkeme onayıyla 23 milyon dolarlık finansman sağlamıştır.

Yeniden yapılanma süreci, şirketin borcunu azaltmayı ve işini yeniden organize etmeyi hedefliyor. Bu adım aynı zamanda şirketin uzun vadeli büyümesine de katkı sağlayacak.

Çalışanlar ve Borçlar

Tüm çalışanların maaşları ve sosyal hakları ödenmeye devam edecek. Ayrıca, mal ve hizmet tedarikçilerine olan ödemeler de normal şekilde devam edecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ