HABER/ Didar DEMİRCİ- Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar günü gittiği sandıktan cumhurbaşkanını seçemeden ayrılmıştı. Ancak sandıktan çıkan oy oranlarına bakıldığında ATA İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’a verilen yüzde 5,28’lik oy, seçmenin 15 Mayıs sabahına “Sinan Oğan kimi destekleyecek?” sorusuyla uyanmasına neden olmuştu. Beklenen sorunun cevabı ise 22 Mayıs akşam üzeri geldi. Ve Sinan Oğan Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini duyurdu. Sinan Oğan’ın 14 Mayıs’a kadarki süreçte sürekli olarak eleştirdiği bir adayın yanında yer almasını ve bu durumun 28 Mayıs seçimlerini nasıl etkileyeceği konusundaki görüşlerini siyaset bilimciler gazetemizle paylaştı. Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun’a göre 28 Mayıs günü sandıktan çıkacak cumhurbaşkanını Sinan Oğan değil, 13,5 milyon oyun dağılımı belirleyecek.

‘28 MAYIS YENİ BİR SEÇİM’

14 Mayıs seçim sonuçlarına bakıldığında Türkiye’de parti tercihini değiştiren seçmen oranının yüzde 11 olduğunu aktaran Prof. Dr. Tosun, “Türkiye’de her 100 seçmenden 11’i bir seçimden diğer bir seçime bir partiden diğer partiye ya da adaya yönelmiş. Sadece bu değişkeni bile dikkate aldığımızda 28 Mayıs yeni bir seçimdir” açıklamasını yaptı.

Öte yandan partilerin kemik seçmenlerinin oy verme oranlarını ele alan Prof. Dr. Tosun, AKP seçmeninde bu oranın yüzde 96, CHP seçmeninde ise yüzde 93 olduğunu aktardı. Tosun, kemik seçmenin 28 Mayıs’ta yapılacak seçimde farklı bir davranış sergilemesinin kolay olmadığının altını çizerek, “Dolayısıyla burada seçimi asıl tayin edecek dinamikler 13.5 milyon seçmende gizli. Bu 13.5 milyon seçmenin içinde 1 milyon 300 bin gibi geçersiz oy kullananlar, Sinan Oğan’a oy verenler ve tabii sandığa gitmeyenler var. Bu açıdan bakıldığında 28 Mayıs’ta sandıktan kesin olarak hangi adayın çıkacağını net bir şekilde kestirmek mümkün değil. Çünkü bu yeni bir seçimdir” açıklamasını yaptı.

‘OĞAN’A 5’TE 1 OY GELMİŞ’

28 Mayıs seçimine giden süreçte adayların seçmene verdiği mesajların da önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tosun, Sinan Oğan oylarını değerlendirdi. Tosun, “İlk kez oy kullananların ve geçen seçimde sandığa gitmeyenlerin ya da yaş itibariyle oy kullanamayanların 5’te 1’i Sinan Oğan’a oy vermiş. Yaş grupları itibariyle bakıldığında da yüzde 43.6’sı 18-34 yaş grubunda yer alıyor. Nispeten genç sırasında ve ağırlıklı olarak erkek yüzde 64.6 şeklinde bir profil çıkıyor karşımıza. Aynı kitleye bu seçimde hangi cumhurbaşkanı adayını desteklersiniz diye sorulduğunda ise yüzde 40’ı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 22.1’i Recep Tayyip Erdoğan ve oy vermeyeceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 28.1 şeklinde karşımıza çıkıyor” sözlerini kaydetti. Sinan Oğan’ın destekleyeceği adayı açıklamasının seçime etkisini de ele alan Tosun, “Sinan Oğan’a oy veren seçmenin blok olarak bir yere akması mümkün değil. Çünkü seçmenin tümü Sinan Oğan nedeniyle oy vermiş değil. Bunun nedenleri önemli. Değişim istiyor, sistemle ilgili şikayetleri var. Dolayısıyla yeni bir siyasal temsil arayışı olarak Oğan’ı görüyor.Ama bu kadar tercih içerisinde seçmenle aday arasında bir aidiyet ilişkisi kurulması zor. Dolayısıyla bunların da orta ve alt yaş grubundaki seçmen olduğunu düşündüğümüzde eğilim değiştirmesi kısa süre içerisinde bile daha mümkün, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırdığında” açıklamasını yaptı.

‘28 MAYIS SANDIĞINDAKİ FARK ÇOK OLMAZ’

Sandığa giden seçmen sayısının artmasının her iki aday için olumlu olacağını dile getiren Tosun, bu katılımın kentlerden olması halinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarının yükseleceğini, küçük yerleşim yerlerinden olması halinde ise Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarının artacağını belirtti. İdeolojik seçmenin fikrini değiştirmenin çok zor olduğunu hatırlatan Tosun, 28 Mayıs’a giden süreçte adayların seçmene verdiği mesajın çok önemli olduğunu söyledi. Tosun, “Büyük bir fark çıkma ihtimali kolay görülmeyebilir. Oy oranlarının nispeten yakın olacağı bir sonuç çıkma ihtimali olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘OĞAN, KENDİNE OY VERENLERE İHANET ETTİ’

Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı adayını destekleyeceğini açıklamasını “ihanet” olarak değerlendiren Siyaset Bilimci Doğan Göçmen, “Seçim öncesi yaptığı açıklamalarda oldukça demokratik söylemleri vardı. Paylaşım bakımından sosyal devleti andıran açıklamaları vardı. İnsanlar buna inanarak güvenerek oy verdiler. O AKP’yi destekleyeceğini yani Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamakla aslında kendi seçmen kitlesine ihanet etmiş oldu. Bundan dolayı kendisine oy veren insanlara ihanet etmiş oldu” dedi. 28 Mayıs seçimlerinin başat bir yarış olacağını aktaran Göçmen, sonuca ilişkin net tahminlerde bulunulamadığını ifade etti.