Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 25 bin Filistinlinin tedavi için Gazze dışında bakım alması gerektiğini duyurdu. İsrail'in saldırıları sebebiyle yaşanan insani dram, tıbbi malzeme eksikliği ve açlıkla daha da kötüleşiyor.

Milas'ta temizlik seferberliği Milas'ta temizlik seferberliği

7 Ekim'den bu yana İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle 25 bin Filistinlinin tedavi için Gazze dışına çıkması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu süreçte sadece 4 bin 895 kişi Gazze'den çıkabildi.

İsrail'in Gazze'yi İşgalinde 7 Ekim Sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te İsrail'e kapsamlı bir saldırı düzenledi. Bu saldırılarda 1.200 İsrailli hayatını kaybetti, 5.132 kişi yaralandı. İsrail'in misilleme saldırılarında ise en az 36 bin 586 Filistinli öldü, 83 bin 74 kişi yaralandı.

İsrail Saldırılarında Sivil Altyapı Tahrip Ediliyor

İsrail ordusu 7 Ekim'den bu yana 645 askerinin öldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım 2023'te verilen 4 günlük insani ara, 3 gün daha uzatıldı. Bu süreçte 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoymaya devam etti.

İşgal Altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Durum

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 528 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze'deki sağlık krizi ve İsrail'in saldırıları devam ederken, insanlık dramı her geçen gün daha da derinleşiyor.

Kaynak: haber merkezi