Yedek Subay asteğmen maaşları ne kadar oldu? Kıbrıs'ta asteğmen maaşı ne kadar? DYedek Subay asteğmen maaşları ne kadar oldu? Güncel yedek subay asteğmen maaşları, 2023 asteğmen maaşı ne kadar olacak? Yedek subay 12 ay maaş alır mı?  Asteğmen maaşı 2023 Doğuda asteğmen maaşı, Mühendis asteğmen maaşı, Uzun dönem asteğmen maaşı, Kıbrıs'ta yedek subay maaşı Askerde asteğmen maaşı ne kadar? haberimizin detayında. Güncel 2023 yedek subay asteğmen maaşları haberimizin detayında.

Topuklu Efe pazar turlarına devam ediyor Topuklu Efe pazar turlarına devam ediyor

Yedek Subay maaşı ne kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan yedek subay maaşları, 2023 yılında yapılan zamlarla arttı. Yedek subay vatani görevlerini yerine getiren ve Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri’nde çalışan rütbeli askerlerdir.

Ocak 2022’den bu yana ortalama 9.135 TL maaş alan yedek subay asteğmenler, 2023 yılı ocak ayında 17.347 TL maaş almaya başladılar. Bu zamla birlikte yedek subay asteğmenlerin maaşları, subay maaşları ile orantılı olarak 28.391 bin TL seviyesine yaklaştı.

Yedek Subay Asteğmen Maaşları Temmuz 2023 Ne kadar?

Yedek Subay maaşları Temmuz 2023'ten itibaren memurlara gelen 8077 TL'lik seyyanen zam ve %17,55 'lik zamla birlikte çalıştığı askeri sınıf, çalıştığı il ve ilçeye göre en düşük Asteğmen maaşı 28 bin ile 391  TL'ye yükseldi. Bu ücret kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi durumlara göre değişiklik gösterebiliyor.


Asteğmen maaşları Temmuz güncel 2023 ücretleri

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan ve erler ile doğrudan ilişki kuran asteğmenlerin maaşları, 2023 yılında yapılan zamlarla arttı. Asteğmenler, Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri’nde çalışan rütbeli askerlerdir. Asteğmenler, subaylar arasındaki emir komuta zincirinin başlangıcında bulunurlar.

Asteğmen maaşları, kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca terör tazminatı gibi ek ödemeler de alabilmektedirler. 2023 yılında yapılan zamlarla birlikte Ocak 2023 asteğmen maaşları 17.347 TL – 22.100 TL arasındadır. Doğu illerinde görev alan asteğmenlerin maaşları Batı’ya kıyasla daha yüksek olmaktadır. Yani, doğu görevi tazminatıyla beraber 27.300 TL maaş alabiliyorlar. 

Asgari ücret ve Memur maaşlarının artmasıyla Asteğmen maaşlarında da zam bekleniyor. Temmuz Asteğmen ücretleri 28 Bin TL ile 35 Bin TL arasında bekleniyor.

Asteğmen nasıl olunur?Asteğmen olmak için, 4 yıllık eğitim veren bir fakülteden mezun olmak, mezuniyet ortalamasının 3 ya da daha fazla olmak, askerliğini daha önce yapmamış olmak ve askerlik çağında bulunmak gerekmektedir. Ayrıca lisans düzeyindeki mezunlar için 27 yaşından, lisans üstü düzeydeki mezunlar için 32 yaşından büyük olmamak şarttır. Asteğmen olabilmek için başvuru sonrasında yapılan sınav ve mülakatlar sonucunda başarılı olan adaylar seçilmektedir.

Yedek subay nasıl olunur?

Yedek subay asteğmen olmak isteyen üniversite mezunu erkek vatandaşlar, askerlik şubelerine başvurarak sınav ve mülakat sürecine katılıyorlar. Başarılı olan adaylar, yaklaşık 12 aylık bir acemilik dönemi sonrasında subay olarak göreve başlıyorlar.

Yedek subay asteğmenlerin maaşları, kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi durumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca terör tazminatı gibi ek ödemeler de alabiliyorlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ