Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 2024 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) tamamlandı. 1 milyon 86 bin 894 öğrencinin katılım sağladığı sınav, 810 yurt içi ve 2 yurt dışı sınav merkezinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. 

Kimler Bursluluk Sınavına Başvurdu?

İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında başarılı öğrencilerin eğitimlerine devlet desteği sağlamak amacıyla düzenlenen İOKBS'ye bu yıl 5., 6., 7., 8. sınıflar ile hazırlık sınıfı, 9., 10. ve 11. sınıf öğrencileri başvuru yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi verilerine göre toplam 1 milyon 86 bin 894 öğrenci bursluluk hayali için ter döktü.

Sınav Nasıl Uygulandı?

MEB tarafından merkezi olarak düzenlenen İOKBS, 21 Nisan 2024 Pazar günü tek oturum şeklinde gerçekleştirildi. Sınavın sorunsuz bir şekilde tamamlandığı bilgisi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. 810 yurt içi ve 2 yurt dışı sınav merkezinde yapılan İOKBS'ye 3 bin 887 okul ve toplam 58 bin 655 salon ev sahipliği yaptı.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav heyecanını geride bırakan öğrenciler, artık sonuçları bekleme dönemine girdi. MEB'in resmi internet sitesindeki duyuruya göre, 2024 İOKBS sonuçları 17 Mayıs 2024 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler, www.meb.gov.tr adresine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bursluluk sınavı sonuçlarını öğrenebilecekler.

Giresun Uğur Anadolu Lisesi başarılı gençlere eğitim bursu veriyor Giresun Uğur Anadolu Lisesi başarılı gençlere eğitim bursu veriyor

Bursluluk Sınavı Kazananları Neler Bekliyor?

İOKBS'yi başarıyla tamamlayan ve burs almaya hak kazanan öğrenciler, devlet okullarında burslu olarak eğitim alma imkanına kavuşacaklar. Bu bursluluk kapsamında öğrencilere okul masrafları, yemekhane ve barınma gibi çeşitli kalemlerde devlet tarafından destek sağlanıyor.

Editör: Utku Çelik