9 EYLÜL- Karabağlar Belediyesi tarafından 11. kez düzenlenen Kavacık Üzüm Festivali, büyük bir coşkuyla başladı. Bu yıl iklim koşullarının etkisiyle üzüm rekoltesinde yaşanan kayba rağmen, festival üreticilere moral kaynağı oldu. Festivalin açılış konuşmasını yapan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, üretime ve üreticilere desteklerinin devam edeceğini vurguladı ve "İhtiyacınız olan her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

Karabağlar Belediyesi, sadece Kavacık'ta yetişen ve Coğrafi İşaret Belgesi alan üzümü dünyaya tanıtmak ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla her yıl Eylül ayında Kavacık Üzüm Festivali düzenliyor. Bu yılki etkinlik 23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor.

Binlerce İzmirli'nin katıldığı festival, üretici stantlarının açılışıyla başladı. Daha sonra köy meydanında resmi açılış töreni düzenlendi. Törene, Başkan Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu'nun yanı sıra, CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Ednan Arslan, Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ve eşi Özlem Öneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Basmacı, AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı Hüseyin Uzun, MHP Karabağlar İlçe Başkanı Latif Alaboğa ve DEVA Partisi Karabağlar İlçe Başkanı Abdullah Kaya gibi siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediyenin Katkısıyla...

Kavacık Mahalle Muhtarı Erkut Yeşilbayır ve Kavacık Kadın Üretim Kooperatif Başkanı Nurten Özkan, iklim değişikliği nedeniyle bu yıl yüzde 50 oranında rekolte kaybı yaşadıklarını ifade etti. Yeşilbayır ve Özkan, üzüm üretiminin devam etmesinde Karabağlar Belediyesi'nin sunduğu gübre ve bordo bulamacının büyük rol oynadığını belirterek, Başkan Selvitopu'na teşekkür etti.

Karaburun'da inovasyonu bilimsel akılla sağlayacak Karaburun'da inovasyonu bilimsel akılla sağlayacak

Başkan Selvitopu da, Kavacık'ın "siyah incisi" üzüme ve köyün değerlerine sahip çıkacaklarını ve bunları geleceğe taşıyacaklarını söyledi. Ayrıca, bu özel üzümün sadece bu bölgede yetiştiğini ve tadı ile aromasının benzersiz olduğunu vurguladı. Üzümün ve coğrafyasının korunmasına kararlı olduklarını dile getiren Başkan Selvitopu, gelecek yıllarda Kavacık Üzüm Festivali'ni daha da geliştirerek uluslararası düzeyde tanıtmayı hedeflediklerini belirtti. Üreticilere sağladıkları gübre ve bordo bulamacı desteğinin artarak devam edeceğini vurguladı ve üreticilerin yanlarında olduklarını ifade etti. Rekoltenin düşük olduğunu, ancak kaliteli üzümlerin hala bulunduğunu belirterek, üreticilerin emeklerini ve alın terlerini kutladı.

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu da, Kavacık Üzümü'nün önemli bir marka haline geldiğini ve emek veren herkese teşekkür etti.

En İyi Üzümler Belirlendi

Konuşmaların ardından Kavacık Üzüm Yarışması'nda kazananlar açıklandı. Seçici Kurul değerlendirmesi sonucunda birinci Tuncay Çatıkkaş, ikinci Arif Çelik, üçüncü ise Ferah Öztürk oldu. Dereceye girenlere alkışlar eşliğinde ödülleri verildi.

Festivalin ilk gün programı kapsamında Türk Halk Müziği'nin sevilen sesleri Özlem ve Murat Sincer Çifti konser verdi. Ayrıca gün boyunca sergiler, çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları, bando gösterileri ve animasyon gösterileri gibi etkinlikler düzenlendi.

Pazar Günü Programı

24 Eylül Pazar günü, üretici stantları saat 10.00'da açılacak. Saat 12.30'daki bando gösterisinin ardından "Kavuklu ve Pişekâr" orta oyunu sahnelenecek, saat 13.45'te halk oyunları gösterisi izlenebilecek. Saat 14.00'te Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Özcan konser verecek.

Ayrıca, gün boyunca sergiler, çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları, bando gösterileri, animasyon gösterileri ve üzümlü lezzet stantları ziyaretçileri bekliyor olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ