9 EYLÜL- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü özel etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Bu kapsamda, belediye tarafından düzenlenen "100. Yılın Öyküsü, Şiiri" adlı ulusal öykü ve şiir yarışması için başvuruların başladığı duyuruldu. Başvuruların son tarihi 19 Ocak olarak belirlendi.

Yarışma, Cumhuriyet'in değerlerine odaklanarak, şiir kategorisinde "Cumhuriyet ve Özgürlük", öykü kategorisinde ise "Cumhuriyet ve Kadın" temaları etrafında düzenleniyor. Cumhuriyet'in kurucu kuşağının modern ve aydınlık mirasını vurgulayan yarışma, yüz yıllık tarihi mirası toplumsal ve kültürel açıdan değerlendirmeyi amaçlıyor.

Şiir dalında jürisi Betül Dünder, Bilsen Başaran, Duygu Kankaytsın, Haydar Ergülen ve Tuğrul Keskin'den oluşurken, öykü dalında Barış İnce, Bekir Yurdakul, Handan Gökçek, Hülya Soyşekerci ve Nalan Barbarosoğlu yer alıyor.

Çamlık Parkı çocuklarla buluştu Çamlık Parkı çocuklarla buluştu

Her iki kategoride birincilik ödülü 20.000 TL, ikincilik ödülü 15.000 TL, üçüncülük ödülü ise 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca, mansiyon ödülü kazanan üç yarışmacıya "Geçmişten Günümüze Kurtuluşun 100. Yılında İzmir Kitap Dizisi" adlı 10 ciltlik bir armağan verilecektir.

Sonuçların 26 Şubat'ta açıklanacağı yarışmanın ödül töreni, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek. Katılım için 18 yaş ve üzerindeki tüm yurttaşlar, detaylı bilgi ve başvuru formuna İzmir'in kültür sanat platformu olan https://www.izmir.art/ adresinden ulaşabilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ