İşte, Cumhuriyetin 100. yılına özel "Vefa" temasıyla gerçekleşen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri'nin ayrıntıları.

Sanatın Başkenti: İzmir

EgeArt Sanat Günleri, Türkiye'nin kültür ve sanat başkenti olan İzmir'de gerçekleşiyor. Ege Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı bu etkinlik, 108 farklı ülkeden 1200'den fazla sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. İzmir'in tarihi ve kültürel dokusu, bu etkinliği daha da özel kılıyor.

EgeArt Sanat Günleri Açılışı

EgeArt Sanat Günleri, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde muhteşem bir açılış töreniyle başladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite yönetimi, senato üyeleri, akademisyenler ve İzmirli sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Sanat ve Vefa

EgeArt Sanat Günleri'nin bu yılki teması "Vefa." Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, "Cumhuriyetimizin 100. Yılında ‘Vefa’ teması ile onuncu kez Uluslararası EgeArt Sanat Günleri’nin ev sahibi, üreteni ve mimarı olmaktan gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Ege Üniversitesi; 68 yıllık köklü geçmişi, güçlü akademik kadrosu, nitelikli bilimsel çalışmaları, seçkin öğrenci ve mezunlarıyla ülkemizin öncü yükseköğretim kurumlarından biridir. Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitesi olarak sanata karşı daima duyarlı bir yaklaşım sergileyip, eğitimi kültür ve sanatla bütünleştiriyoruz" dedi.

Sanatın Geniş Yelpazesi

EgeArt Sanat Günleri, sanatın geniş yelpazesini kucaklıyor. Resimden fotoğrafa, heykelden seramiğe, gelenekselden yapay zekâya kadar birçok sanat dalı bu etkinlikte yer alıyor. Sergiler, çalıştaylar, yarışmalar, film gösterimleri ve daha birçok etkinlik sanatseverleri bekliyor.

Kültürlerarası Etkileşim

EgeArt Sanat Günleri, farklı kültürlerin perspektifinden sanata bakma fırsatı sunuyor. Bu etkinlik, sanatın kültürlerarası etkileşimini artırarak sanatın gelişimine katkı sağlıyor. Sanatın birleştirici gücü, İzmir'de buluşan sanatseverleri büyülüyor.

İzmir açıklarında 18 kaçak göçmen kurtarıldı İzmir açıklarında 18 kaçak göçmen kurtarıldı

Uluslararası Katılım

EgeArt Sanat Günleri, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları ağırlıyor. 108 ülkeden bin 200'den fazla sanatçı, İzmir'de eserlerini sergiliyor. Bu uluslararası katılım, etkinliği dünya çapında önemli bir sanat platformu haline getiriyor.

Teşekkürler ve Plaketler

EgeArt Sanat Günleri'nin başarısında emeği geçenlere teşekkür ediliyor. Etkinlik kapsamında önemli katkılarda bulunan kişilere plaketler takdim ediliyor. Bu plaketler, sanata verdikleri destek için teşekkürün bir ifadesi.

Ebru Sanatı Performansı

Ebru sanatının önemli isimlerinden Hikmet Barutçugil, Ebru Sanatı Performansı ile sanatseverleri büyüledi. Ebru sanatının zarif dokunuşlarıyla oluşturulan bu özel performans, sanatın büyüsünü gözler önüne serdi.

+++EgeArt açılış tören (4)

Sanat ve Toplum

EgeArt Sanat Günleri, sadece sanatseverleri bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda sanatı toplumla buluşturuyor. Kültür ve sanat etkinlikleri, toplumun sanata olan ilgisini artırıyor.

100. Yıla Özel Kutlama

Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen düzenlenen EgeArt Sanat Günleri, bu önemli dönemi sanatla kutlamanın bir yolu. Türkiye'nin köklü kültürü, sanatla birleşerek tarihi bir coşkuyla kutlanıyor.

Kaynak: BÜLTEN